1844: Switzerland + 1854

Jakiś czas temu na BoardGameGeek pojawiła się pogłoska o wydaniu 1844 w parze z inną grą. W między czasie rzecz została potwierdzona i w wielu miejscach uszczegółowiona.

Sprawa została upubliczniona (na BGG) w wątku Mayfair Releasing 1844?.

Za wydaniem ma stać para wydawnictw: Mayfair i Lookout Games. Przy czym większą rolę ma mieć do drugie, co napawa optymizmem. Po pierwszych doniesieniach bowiem wielu ludzi wyrażało obawy, czy Mayfair nie sknoci tego, tak jak sknocił bardzo wyczekiwane wznowienie 1830.

W tej parze zdecydowanie ważniejsza jest 1844: Switzerland. To tytuł bardzo ceniony, o wielu pozytywnych opiniach. Ale i 1854 ma ciekaw rzeczy do pokazania. Komponenty specyficzne tylko dla jednej z gier maja być oznakowane flagą kraju (Szwajcarii dla 1844: Switzerland i Austrii dla 1854).

1844: Switzerland

Nie ma chyba sensu, żebym się tu szczególnie rozpisywał (tym bardziej, że w nią nie grałem). 1844 cieszy się świetną opinią i wystarczy poczytać komentarze na BGG, żeby się o tym przekonać.

Nadmienię tylko, że to ta gra pierwsza wprowadzić miała eksportowanie pociągów, coś co już naturalnie występuje we wzmiankowanych wcześniej 1817 i 1873 Harzbahn. Mamy tu zaskakująco dużą mapę (biorąc pod uwagę, że Szwajcaria to mały kraj). Dużo firm w wielu rodzajach, kilka trybów kapitalizacji. Jest z czego wybierać!

1854

1854 to gra o interesujących wyróżnikach. Chyba najciekawsza wydaje się giełda oparta nie o tablicę, a o siatkę hexów.

Dodatkowo gra składa się z dwóch map. Jest mapa normalna i jest tak zwana „mini-mapa”, reprezentująca dokładniej dwa z hexów mapy normalnej. Na „mini-mapie” grają małe firmy kolejowe i jest tam dość gęsto. Zwykła mapa jest raczej mała, ale też nieszczególnie gęsta. Ma za to sporo kosztów. Góry, wiadomo…

W grze dodatkowo występują tunele. Są dosyć drogie w konstrukcji, ale na pewną są znaczącą odmianą od „standardu”.

Co dalej?

Zdaje się, nie padły jeszcze szczegóły co do daty, ceny czy dostępności. Na pewno więc warto śledzić sprawę! Szczególnie, że gry warte są zainteresowania, no i dostajemy 2 w 1! Sam nie znam bliżej żadnej, więc jestem tym bardziej ciekaw. Może pora odpalić kolejne PBF? 😉