Winsome Games skończyły się tory…

BoardGameGeek News donosi (za Ingo Griebsch), że wedle zapowiedzi Johna Bohrera tradycyjny Essen Set od Winsome Games w 2019 najprawdopodobniej będzie już ostatnim. Jak ujął to Eric Martin: „Winsome Games has apparently run out of track, so to speak”.

John Bohrer ogłosił, że będąc już na emeryturze, w wieku 63 lat, nie ma dość sił, by nadal produkować te zestawy i nawet ten ostatni będzie mniej liczny niż zwykle (a nigdy nie były duże!). Nie wyklucza jednak wydawania i licencjonowania kolejnych gier.

Warto przy okazji przypomnieć, że na przykład mapa Polski do Age of Steam pochodzi właśnie z takiego zestawu (2010). (Nawiasem w nawiasie zaś owa mapa Polski została także odblokowana jako „stretch goal” przy nowym wydaniu Age of Steam na Kickstarterze.)

Strata tylko symboliczna?

Dla mnie raczej tak, bo przez te wszystkie lata tylko raz nabyłem Essen Set, właśnie ten z 2010 roku (63 z 80 – ręcznie numerowane!), a i to na pół z kolegą (poza wspomnianą mapą Polski przypadł mi jeszcze Texas & Pacific).

Popyt na nie przekracza niewielką podaż, więc trzeba się z dużym wyprzedzeniem zapisywać, cena jest wygórowana (jeśli mnie pamięć nie myli, wówczas było to 200 EUR), a i odbiór osobisty na targach w Essen jest raczej kłopotliwy.

Jeśli więc chodzi o zapełnianie rynku grami, to Essen Sety od Winsome Games są pikusiem bez znaczenia w ogromnej masie. Ale to gry o specyficznym, charakterystycznym stylu, do specyficznego grona graczy. Gry, z których rodzynki trafiają do szerszego odbiorcy dzięki większym wydawcom. Bo przecież

Essen Set to nie wszystko

Mam jednak nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią John Bohrer nie zaprzestanie wydawania gier, a jeszcze lepiej sprzedawania licencji na nie – ze „stajni” Winsome Games, ale w produkcji innych wydawców mam bowiem:

  1. Age of Steam (wydanie Eagle Games),
  2. Chicago Express (wydanie Queen Games),
  3. German Railways (wydanie Queen Games),
  4. Kansas Pacific (wydanie Queen Games),
  5. Locomotive Werks (wydanie Queen Games),
  6. Paris Connection (wydanie Queen Games)

i są to dobre, ciekawe i pięknie wydane gry!

Jeszcze o symbolu

Wracając jednak do Essen Setów pozwolę sobie jeszcze przywołać zdjęcia przykładowej gry. Wybieram tutaj wspomniane Texas & Pacific, bo ją mam. W dodatku jest to gra bliźniacza do wspomnianego już Chicago Express (drobne zmiany w pobocznych elementach i inna mapa). Kto więc grał w Chicago Express, to może sobie porównać różnicę jakości wydania gier o w zasadzie tej samej „treści mechanicznej”:

(Wprawdzie mam tę grę, ale pierwsze dwa zdjęcia nie są moje. Są pobrane z BoardGameGeek. Linki w opisach.)

Minimalizm (samoróbki bywają bogatsze…) jest wręcz urzekający! Niestety nie w cenie! Choć rozumiem, że kogoś może odpychać… Sam należę do „graczy środka”. Doceniam takie minimalistyczne wydania, ale doceniam również piękno wydań takich, jak te od Queen Games.

Dla porządku odnotuję jeszcze, że klasycznie w takich wydaniach jak Winsome Games nie ma załączonych pieniędzy potrzebnych do gry. „True Hardcode Gracze” mają żetony pokerowe. Co zresztą też sprzyja optymalizacji miejsca – jeden zestaw żetonów na wszystkie gry. A przecież już w rozmiarze pudełka od Queen Games zmieści się z 4 czy 5 „pudełek” od Winsome Games.

Nowa era?

Czy oto wkraczamy w nową erę w świecie planszówek kolejowych? Czy przestają one być niszą w niszy gier planszowych, dla największych zapaleńców, gotowych przestawiać kostki bez wyrazu na kartce prosto z drukarki przez 3+ godzin?

Dziś (w sumie to dwa dni temu był oryginalny wątek…) dowiadujemy się o końcu Essen Set, a w tym czasie na Kickstarter trwają aż dwie kampanie gier z serii 18xx: 18Chesapeake i 1824 Austria-Hungary. Obie piękne – jak na standardy tego gatunku. A przecież dopiero co skończyło się wspieranie nowego (też pięknego!) Age of Steam i kilku innych gier z gatunku ciężkich ekonomiczno-kolejowych.

Nowe idzie!