https://www.boardgamegeek.com/image/1227743/mage-knight-board-game

Pimp my (Mage Knight) box

Mage Knight ma sporo komponentów i przyzwoitą wypraskę w środku. Ale nie jest ona przystosowana do dodatków – a wyszły aż trzy. Na szczęście istnieje rozwiązanie! Wystarczy odpicować sobie pudełko!

Wypraska w Mage Knight jest bardzo fajna. Jedyne co mogę jej zarzucić, to że karty w koszulkach ciut-ciut nie pasują. Ale poza tym wszystko ma swoje miejsce. Rzeczy delikatne są trzymane sztywno. Drobne żetony w zamknięciu. Pięknie! Zresztą – spójrzcie sami (zdjęcia z BoardGameGeek, linki w opisach):

Dodam jeszcze, że ta mniejsza wypraska z żetonami w moim wydaniu ma dodatkowo plastikową, przezroczystą przykrywkę. Dzięki temu żetony nie latają luzem. Nie wiem czemu tu na zdjęciu jej nie ma – czyżby była to specyfika wydania? Bonus od Lacerta?

No ale wracając do tematu. Jak tylko dokupimy dodatki:

to koniec tego dobrego. Wprawdzie one mają swoje pudełka ze swoimi wypraskami, ale nie tak dobre – małe żetony mają gorsze pojemniki i brak przykrywki. A do tego przecież zupełnie naturalna jest chęć trzymania wszystkiego w jednym pudełku. (Tak przy okazji – czy jest ktoś, kto nie stara się trzymać dodatków w jednym pudełku z podstawką?) Tego zaś wypraska z podstawki nie pomieści.

Można oczywiście wypraskę wywalić, wszystko popakować w woreczki strunowe i z głowy. Zapewne z inną grą tak właśnie bym zrobił. Ale tutaj są figurki, z delikatnymi elementami. A sporo komponentów nie jest używana w każdej grze (głównie bohaterowie), więc jakiś lepszy organizer byłby pomocny.

Odpicowywanie czas zacząć!

Mastree

Pierwszy raz zetknąłem się z pomysłem komercyjnie oferowanych insertów na Facebook’u. Na mojej ścianie jacyś znajomi – teraz już nie jestem pewny kto pierwszy – zachwycali się insertami oferowanymi przez Mastree (zdjęcia ze strony producenta, linki w opisach):

Od razu zapaliłem się do pomysłu i zacząłem wypytywać. Ponieważ jednak planowałem już zakup dodatków, to było to moje pierwsze pytanie – czy insert je pomieści, bo wygląda, że nie. Tak też było – nie przewiduje dodatków. Wprawdzie zaproponowano mi, że mogę opisać potrzeby dodatków i coś może uda się wypracować. Ale ja dodatków jeszcze sam nie miałem – dopiero planowałem. I sprawa umarła śmiercią naturalną.

Geekmod.pl

Niedawno jednak trafiłem na Geekmod.pl, ponownie przez znajomych, choć tym razem na BoardGameGeek. Wtedy już miałem dodatki. A ich inserty przewidują miejsce na dodatki. Wszystko więc pasuje.

No, może poza ceną – 120 zł (choć można znaleźć taniej gdzie indziej, o czym dalej). To połowa ceny samej podstawki… No ale też insert jest spory, zapewne więc cena jest uzasadniona. Co jednak nadal nie czyni jej małą… 😉

Ale insert rzeczywiście jest pojemny (zdjęcia ze strony producenta, linków nie ma, bo galeria ich nie podaje):

Wrażenia

Insert zrobił na mnie wrażenie, więc czym prędzej go zakupiłem. Niestety nie obyło się bez pewnych zgrzytów.

Nim jednak zacznę marudzenie, chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że generalnie jestem zadowolony i zakupu nie żałuję. Wprawdzie nie sprawdziłem jeszcze insertu w boju – czyli przy rozkładaniu i składaniu gry, ale nie spodziewam się tutaj problemów.

Samodzielne klejenie

Insert trzeba samemu skleić. Z racji liczby elementów, to jednak jest trochę pracy. Geekmod.pl oferuje też inserty do innych gier. Z mniejszymi chyba można się obyć bez klejenia, bo samo pudełko trzyma wszystko w całości. Ale tutaj insert składa się z wielu niezależnych części, z których niektóre trzeba wyciągać, żeby sięgnąć do tych poniżej (jak widać na obrazkach powyżej), więc kleić niestety trzeba. Na co oczywiście trzeba być przygotowanym – trzeba mieć klej (producent poleca dwa rodzaje).

Bohater gorszego sortu

Pierwszym zaskoczeniem po sklejeniu (o sklejaniu wiedziałem z góry – jest ostrzeżenie na stronie) – i chyba najgorszym – był brak pojemnika na żetony tarcz. Z wszystkimi dodatkami mamy wszak 7 bohaterów, a tacka na żetony tarcz (powyżej: lewy dolny róg na lewym zdjęciu) ma miejsce tylko na 6! Żetony tarcz siódmego bohatera widzimy w pojemniku obok. Zaraz potem zorientowałem się, że ten sam problem dotyczy żetonów dowodzenia i żetonów umiejętności (powyżej: prawy dolny róg na lewym zdjęciu).

Koszmar modelarza

Na obu zdjęciach widać figurki w jednym z pojemników, w dramatycznym nieładzie. Można je ułożyć ładnie, żeby stały w pionie, na podstawkach. Prawie wszystkie, bo wszystkie w ten sposób się nie zmieszczą. Ale i tak nic ich nie trzyma ani nie stabilizuje. A niektóre elementy są podatne na odkształcenia albo zupełne odpadnięcie!

Przy tym warto zwrócić uwagę, że oryginalne inserty mają dla figurek świetne plastikowe formy, trzymające je nieruchomo. Zaś insert Mastree ma piankę rozdzielającą i stabilizującą (widać ją na zdjęciach wyżej). W insercie Geekmod.pl tak się nie da, bo w jego rozkładzie nie ma dość miejsca, by wszystkie figurki stały.

Brak przykrywek (ale to ujdzie…)

Zwróciło moją uwagę także i to, że pojemniki na żetony nie mają przykrywek. Zapewne dlatego, że oryginalny mój insert miał takową. Bałem się, że będzie to oznaczać, że pudełko może tylko leżeć, bo inaczej żetony powypadają i rozsypią się. Ale obawa ta była na wyrost. Pudełko jest dość wypchane. Do tego jeszcze instrukcje i plansza sławy i reputacji. Nawet sprawdziłem, przekręcając je i ustawiając w różnych konfiguracjach i nic się nie wysypało. Choć warto przypomnieć, że figurki nie mają żadnego usztywnienia, więc z tym przekręcaniem nie ma co przesadzać.

Jaki był plan na żetony wrogów i ruin?

Odnoszę wrażenie, że żaden. Jest pojemne pudełko z wieloma przegródkami. Ale nie udało mi się rozłożyć tam żetonów w sposób, który uznałbym za całkowicie uporządkowany. Może źle je rozkładałem? Ale instrukcja nie podaje jak inaczej, a i zdjęcia (jak te powyżej) nie wydają się prezentować logicznego i wygodnego porządku (na przykład długi centralny blok zdaje się mieszać kolory).

Instrukcja tylko online

To niewielka wada chyba. Ale jednak pewna uciążliwość. Szczególnie, jeśli ktoś nie był na to przygotowany.

Wydaje mi się, że prosta kartka ze schematem, dołączona do zestawu nie podniosłaby zauważalnie jego kosztu (120 zł…) a z pewnością ułatwiłaby sklejanie i składanie.

EDIT: Według informacji jakie dostałem, nowe produkty już mają wkładki z instrukcją i etykietą. Postęp i udoskonalanie produktów cieszy i napawa optymizmem!

Ostatecznie

Jak już zaznaczyłem wcześniej, jestem zadowolony. Ale jakby czuję pewien niedosyt. Mam wrażenie, że być może rozkład insertu nie był do końca przemyślany. Owszem, wszystko mieści, ale chyba można to było rozłożyć lepiej. Przy tym zaś zapewnienie producenta, że „zostaje też dużo miejsca pod przyszłe rozszerzenia” jest niewielką pociechą, bo zdaje się, że nie ma żadnych realnych perspektyw na kolejne dodatki, za sprawą spięć między projektantem a wydawcą.

Nie tylko Mage Knight

Geekmod.pl ma bardzo szeroką ofertę produktów – tak insertów jak i innych akcesoriów. Zdecydowanie warto przejrzeć ich ofertę!

Na wstępie obiecałem wspomnieć o sklepie, gdzie można nabyć produkty Geekmod.pl taniej niż u samego producenta. Zrobię więc ponownie reklamę sklepowi Planszostrefa.pl, w którego ofercie ten sam insert kosztuje tylko 109 zł, a ewentualne zniżki i promocje mogą zmniejszyć cenę jeszcze bardziej.

Nie tylko inserty

Odpicowywanie nie kończy się na dodatkowych akcesoriach, czy ulepszonych komponentach.

I tak na przykład polska firma R&P Dice robi stoły dla graczy. Wspominał o tym już Game Troll TV w swoim materiale Stół do gier planszowych firmy R&P Dice. Ale także Marcin Krupiński pisał już tutaj tekst Sęk w tym – geekowe stoły (prawie) dla każdego, choć o innej (zagranicznej) firmie.

Skoro już zaś mowa o stołach, to warto wspomnieć na toczącą się tutaj (na ZnadPlanszy.pl) „dyskusję” o stołach cyfrowych. Nawet i ja o tym wspomniałem w tekście Moje elektroniczne pięć groszy.

Serce rośnie, gdy obserwuje się rozwój „terenów przyległych”. Bo czyż nie świadczy to o rosnącej popularności hobby?